Baltic Pipe - Gaz System
Info 3.0 Baltic Pipe konstruktion
Selskabet GAZ-SYSTEM etablerer Baltic Pipe gasrørledningen, der forbinder Polen og Danmark via Østersøen. Havbundsundersøgelserne i den næste 7 dags periode er planlagt ved områderne, der er markeret med pile, fjernelse af kampesten og indledende opgravning er planlagt indenfor det med rødt markerede område. Bøjer er markeret sorte cirkler. Operationerne kan også finde sted ved andre lokationer i tilfælde af uforudsete ændringer i planerne. Al uvedkommende sejlads, fiskeri, ankring og dykning frarådes på det kraftigste.
"Water Winning Line inlet" befinder sig i nærheden af KP 1. Fartøjerne RIMFAXE R, VIDAR R og LOKE R arbejder med at fjerne "Water Winning Line inlet".
Der er udlagt bøjer ved KP 1.
En sikkerhedszone på 500 m skal opretholdes omkring fartøjet (område markeret med rød) pga. skibenes begrænsede evne til at manøvrere. Al uvedkommende sejlads, fiskeri, ankring og dykning frarådes på det kraftigste, da det kan medføre alvorlig fare for sikkerheden til søs og/eller medføre skade på udstyr.
Undersøgelser: Fartøjet STRILL EXPLORER udfører undersøgelser fra KP 150 til KP 272.
Start | End | ||||
Latitude | Longitude | Latitude | Longitude | ||
Stril Explorer | 54° 3.863 N | 14°27.440 E | 54°53.271 N | 14°51.578 E | |
Water Winning Line Monitoring buoys Rimfaxe R Vidar R Loke R | 55°11.15 N | 12°08.11 E | 55°11.15 N | 12°08.11 E |



